Nabízení sběratelských předmětů do antikvariátu

Antikvariáty na celém světě se věnují i jinému zboží, než jsou knihy.

Naprostá většina kamenných antikvariátů kupuje a prodává obrazy, grafiku, plakáty, pohlednice, staré fotografie, různé časopisy, katalogy, zajímavé tiskoviny (jízdenky, reklamy, účtenky, faktury) ale i gramofonové desky či cédéčka. Některé antikvariáty se věnují i výkupu mincí, bankovek, známek či dokonce kinderfigurek.

Pokud něco takového chcete prodat, poradím vám jednu věc. Musíte objevit antikvariát, který tyto předměty nabízí. A pak si je prohlížet a zjišťovat jaké jsou jejich ceny. Čím více antikvariátů navštívíte, tím budete mít větší přehled. Druhým krokem je přinesení několika exemplářů a provedení zkušebního prodeje. V té chvíli zjistíte, jaký má na vaše předměty ten dotyčný antikvář názor, jakou má provizi a zda vám vyplatí peníze ihned, nebo až po prodeji. Když budete s tím zkušebním prodejem spokojeni můžete přinést i zbytek těch vašich „pokladů“. 

Druhou možností je pracné zjišťování prodejní cen na internetu. Když objevíte sbírku známek po dědovi, ve které je jich několik tisíc, tak takové hledání cen na internetu může trvat měsíce a měsíce. Záleží na vás, jak si ceníte svůj čas. 

Třetí možností je prodej prostřednictvím aukčních webů. Je jich na internetu hodně. Připravte se však, že budete muset komunikovat s každým zájemcem, posílat další fotografie, upřesňovat popis. Po úspěšném prodeji čekat, až vám dotyčný zaplatí, pak předmět dobře zabalit a odnést na poštu či do balíkovny. A poštovné je dnes často neúměrně vysoké. Odeslání pohlednice v ceně 20 korun přes balíkovnu vás vyjde i na 70 korun. Opět platí, zda a jak si ceníte svého času.  

Skutečně nejschůdnější a nejrychlejší cestou je domluva se zkušeným antikvářem.

Praktické rady k údržbě

Dozvíte se v naší poradně

Jak správně pečovat o knihy?

Jak hodnotit stav knih a jak správně knihy nabízet do antikvariátu?

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Nové knihy na skladě pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.