Hodnocení stavu antikvárních knih

Antikvární knihy jsou vlastně knihy z druhé ruky. Už je někdo držel v rukou, četl, prohlížel si je. Někdo si do nich dělal vpisky, podtrhával si myšlenky, ale třeba i ohnul růžek stránky jako záložku.

Mnoho knih má věnování od babičky či tatínka, někdy i od autora. Někdo se chová ke knížkám, jako k živým bytostem a někdo naopak, je chápe jako pracovní materiál. Kolegové knihkupci to mají lehké, všechny jejich knihy jsou nové, avšak my antikváři je musíme umět hodnotit.

Na hodnocení knih můžeme použít známky jako ve škole od 1 do 5. Většinou však užíváme slovní hodnocení, které však vlastně vychází z toho školního známkování.

  1. Kniha nečtená neboli intaktní. Tato kniha musí být bez jakékoliv známky čtení, nesmí mít žádný flíček, naražený roh či ohlou stránku. Samozřejmě může mít znaky stárnutí, trochu sežloutlý papír, mírně zaprášená ořízka či zašlý přebal. Mezinárodní označení je „perfect state“.
  2. Kniha bezvadná. Taková kniha je viditelné čtená avšak bez zásadního poškození. Občas dokonce může být v ní podtržení, ale pouze tužkou, které lze vygumovat. Může v ní být podpis či věnování, může mít osahanou ořízku prsty, může mít drobně naražené hrany a rohy, přebal může být taky lehce ušpiněn či na krajích odřen. Brožované knihy mohou mít nalomený nebo sešikmený hřbet. Mezinárodní označení je „fine condition“.
  3. Kniha zachovalá. Taková kniha je už více čtená, může mít rozvolněnou vazbu, mohou v ní být vpisky, marginálie. Povoleny jsou i oslí uši, neboli ohlé růžky jako záložky. Přebal může být natržen, podlepen nebo může i chybět. Kniha však musí být kompletní a nic v ní nesmí omezovat její čtení. Mezinárodní označení je „good, nearly fine“.
  4. Kniha opotřebovaná. Taková kniha je stále vhodná ke čtení, ale už může mít odřenou či zašpiněnou vazbu, přebal buď chybí nebo je hodně potrhaný, stránky jsou ušpiněné, flekaté, dětské knihy mají vybarvené ilustrace, některé stránky mohou být uvolněné, v textu jsou vpisky fixkou, nebo podtržení zvýrazňovačem, stránky mohou být zvlněné vlhkostí, desky vazby mírně prohlé. Nic však nesmí bránit v užívání knihy. Mezinárodní označení je „used“.
  5. Poškozená kniha. Taková kniha je téměř na vyhození. Vazba bývá špinavá, odřená, zkroucené. Hřbet vazby bývá natržen nebo utržen. Stránky knihy vypadávají, někdy je vytržen celý knižní blok. Kniha může být polita barevnou tekutinou, kávou či pivem. Jsou v ní otisky špinavých rukou. Může být cítit myšinou či plísní. Může mít dírky od červotoče. Stále však musí být text kompletní a ke přečtení. Mezinárodní označení je „damaged“.

Antikváři samozřejmě nejraději vykupují knížky se známkou 1 nebo 2. Když je knížka žádaná, tak může mít i známku 3. Opotřebované knihy se známkou 4 u nich můžete nechat zdarma, většinou ji dají do bedny před antikvariát. Knihy se známkou 5 se nevykupují. Výjimkou je, pokud se jedná o mimořádně vzácnou knihu, která se na trhu nevyskytuje a antikváři stojí za to, ji dát opravit či převázat odbornému knihaři-restaurátorovi knih. Přesto, pokud máte pocit, že doma máte nějakou vzácnost, bohužel velmi poškozenou, zeptejte se zkušeného antikváře na jeho názor dříve, než ji vyhodíte.  

Praktické rady k údržbě

Dozvíte se v naší poradně

Jak správně pečovat o knihy?

Jak hodnotit stav knih a jak správně knihy nabízet do antikvariátu?

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Nové knihy na skladě pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.