Filmová lahůdka pro milovníky antikvariátů

Jeden z nejslavnějších antikvariátů na světě je londýnský Antiquarian Bookshop Marks and Co.

(Poznámka: "Co." znamená Cohen, což je malý fórek). Dva židovští antikváři založili tento obchod se starými knihami po první světové válce na adrese Charing Cross č. 84. Specializovali se především na klasickou anglickou a britskou literaturu, zejména z viktoriánské éry. Většinu svých knih prodávali americkým zbohatlíkům prostřednictvím korespondence. Samotný obchod se nacházel v přízemí budovy, sklepní prostory sloužily jako sklady a výše byly kanceláře pro vyřizování objednávek. Mnoho amerických univerzit a nadací od nich získalo řadu vzácných britských knih. Kromě dvou zakladatelů měl antikvariát i až 20 zaměstnanců - vzdělaných a zkušených antikvářů, kteří byli ovšem špatně placeni. Antikvariát fungoval až do roku 1970, kdy skončila zlatá éra amerického bibliofilství.

Mezi americké zákazníky patřila také spisovatelka Helene Hanffová, která v antikvariátu nakupovala přes dvacet let, a to pouze na dálku. Dokonce posílala zaměstnancům potraviny, jako byly zelenina, konzervy, šunka nebo vajíčka, do tehdy vyhladovělé Británie. Díky své kamarádce také prodavačkám zprostředkovávala žádané nylonové punčochy. O svých korespondenčních nákupech napsala úspěšný román, který byl v roce 1987 zfilmován a získal cenu BAFTA. V hlavních rolích excelovali Anthony Hopkins jako antikvář a Anne Bancroftová jako bibliofilka. Kniha i film nesou název podle adresy, kam posílala své dopisy a objednávky - 84 Charing Cross Road.

Jde o zvláštní film, klidný a pohodový, který však jistě potěší každého vášnivého čtenáře, bibliofila či sběratele knih - tedy každého, kdo rád navštěvuje antikvariáty.

Milo Burdátš © 2022

Praktické rady

Dozvíte se v naší poradně

Jak správně pečovat o knihy?

Jak hodnotit stav knih a jak správně knihy nabízet do antikvariátu?

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Nové knihy na skladě pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.