Nabízení knih do antikvariátu

Máte přeplněnou knihovničku a nové knihy se do ní už nevejdou. Zdědili jste byt po babičce plný nějakých starých svazků knih.

Objevili jste na půdě krabici s odloženými dětskými knížkami. Ukončili jste školu a zůstalo vám mnoho učebnic a slovníků. Jenou z možností jak s nimi naložit, je i jejich prodej do antikvariátu. Jak na to?

Nejdříve si musíme kriticky zhodnotit, jaké knížky chceme dát do oběhu. Musíme sami posoudit jejich zachovalost (viz článek Hodnocení antikvárních knih). Poté je dobré vědět z jakého období jsou ty knížky. 

Naprostá většina knih, které prodávající nabízí do antikvariátů je z doby normalizace, neboli z let 1970-1989. V té době knihy vycházely v obrovských nákladech, o kterých se dnešním nakladatelům ani nezdá. Tyto knihy mohou být skutečně dobré, avšak jich vyšlo tolik, že budou v každé rodině. Druhým problematickým obdobím jsou knihy vydávané těsně po sametové revoluci. Najednou mohly vycházet knihy dříve zakázaných autorů a tak byly vydávány i ve statisícových nákladech. Avšak už v té době mohly vyjít knihy tenkrát neznámých autorů, kteří se časem proslavili a tak tyto jejich prvotiny mohou mít dnes vyšší cenu. 

Období mezi lety 1995 až 2010 je obdobím, kdy vycházely encyklopedické knihy na všemožná témata. Jsou často velmi pěkně zpracované a ilustrované, avšak dnes, v době internetu v mobilu, je o ně téměř nulový zájem.

Co se týká toho posledního období, tak v nabídkách knih se nejvíce objevují moderní kuchařské knihy a ženské romány. Ano, kuchařka je nejčastější knižní dárek, který se kupuje mamince a ženské romány si kupují maminky na mateřské dovolené a samozřejmě taky babičky na důchodu. 

Pokud chcete nabízet knihy uváděné v předchozích odstavcích, připravte se na odmítnutí většinou zkušených antikvářů. Knihy vydané po roce 1990 lze však stále úspěšně nabízet do internetových antikvariátů, kde většinou pracují brigádníci. Tyto antikvariáty vám však nezaplatí, a peníze dostanete až, když se jim podaří vaše knihy prodat. Utržené peníze však budou snížené o jejich provizi. 

Pokud však máte pocit, že vaše knížky jsou vzácnější, než ty popisované výše, nejlepším způsobem jak je nabídnout, je pořízení jejich fotografií. Nemusíte fotit každou samostaně. Stačí je rozložit třeba na podlahu a vyfotit třeba soubor 20 knih. Někdy dokonce stačí vyfotit hřbety knih v poličkách. Zkušený antikvář si s tím poradí a možná si i vybere. 

Je tady i možnost zavolat si do bytu antikváře, ať si knihy vybere sám, zaplatí vám hotově a pak si je i sám odveze. V tomto případě bych radil, abyste si dali pozor, koho si do bytu pouštíte. V novinách se objevují různé inzeráty typu: Koupím staré knihy, platím dobře, avšak často se jedná o tipaře či překupníky, které více zajímají různé starožitnosti než knihy.

Poslední možností je, naložit knihy do kufru auta a dovézt je do nejbližšího antikvariátu. Antikvář si jich pár vybere a zaplatí vám hotově a za ten zbytek vám třeba nabídne pětikorunu za kus. Doporučuji na to přistoupit. Pokud si už jeden antikvář vybere a vykoupí ty lepší knihy, ty zbylé knihy už asi nikdo od vás nekoupí. 

Praktické rady k údržbě

Dozvíte se v naší poradně

Jak správně pečovat o knihy?

Jak hodnotit stav knih a jak správně knihy nabízet do antikvariátu?

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Nové knihy na skladě pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.